Back to top

Jak wybrać idealną lornetkę do polowań?

Jak wybrać idealną lornetkę do polowań?

Przyglądanie się zwierzętom jest niemal niemożliwe, jeśli nie dysponujemy odpowiednią lornetką lub lunetą obserwacyjną. Choć jednak tego rodzaju optyka myśliwska jest dostępna w wielu sklepach, znalezienie egzemplarzy wartych zainteresowania nie jest proste. Na co zatem zwrócić uwagę, gdy marzy się nam lornetka, która będzie nam naprawdę dobrze służyć?

Różne rodzaje i możliwości

Lornetki myśliwskie to rozwiązania, które możemy podzielić na kilka grup. Największą liczbę przedstawicieli ma ta, która skupia wokół siebie lornetki uniwersalne. Tego rodzaju optyka myśliwska jest stosunkowo dobrym rozwiązaniem, gdy marzy nam się polowanie o świcie i o zmierzchu, należy jednak liczyć się z tym, że przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych nie jest już tak wydajna. Właśnie dlatego w sprzedaży można znaleźć także specjalne lornetki nocne. Posiadają one duże obiektywy, ich znakiem rozpoznawczym jest przy tym duża przepuszczalność światła występująca w połączeniu z niewielkim powiększeniem.

Jeśli nie jesteśmy entuzjastami nocnych polowań, w dzień nie lubimy jednak sytuacji, w której optyka myśliwska nie spełnia swoich funkcji, z pewnością zainteresuje nas lornetka dzienna wysokiej jakości. Produkty z tej grupy można rozpoznać po relatywnie dużym powiększeniu w stosunku do ich obiektywu. Minusem może być w ich przypadku niezbyt duża transmisja światła, warto jednak pamiętać, że podczas obserwacji prowadzonych w dzień wcale nie jest ona potrzebna. Lornetki dzienne są zwykle noszone w ekwipunku myśliwego przez wiele godzin, dobrze jest więc zaopatrzyć się w produkt o niezbyt dużej wadze.