Back to top

Badania ATP

Badania ATP

Badanie ATP związane jest z międzynarodową umową o tej samej nazwie określającą przede wszystkim zasady dotyczące transportu szybko psujących się towarów. Musi je posiadać każdy pojazd z nadwoziem z zabudową izotermiczną lub agregatami chłodniczymi, który przewozi tego typu produkty.

Badanie ATP i związana z nim certyfikacja nadwozi – według tej umowy – mogą być wykonywane tylko i wyłącznie przez instytucje upoważnione do tego przez Ministerstwo Transportu każdego z krajów, które taką umowę podpisały. Wymaganym dokumentem potwierdzającym zgodność pojazdu z zasadami ATP jest specjalne świadectwo nazywane zwykle certyfikatem ATP. Bez niego żaden kierowca niech lepiej nie wybiera się w trasę z łatwo psującymi się towarami przewożonymi w nadwoziach chłodniczych, ponieważ za nieprzestrzeganie zasad umowy ATP grożą wysokie kary finansowe. Mogą one sięgać jednorazowo nawet do 8 tysięcy złotych.

W Polsce na przykład badanie ATP nadwozi wykonują między innymi laboratoria znajdujące się przy kilku renomowanych politechnikach, co gwarantuje ich profesjonalizm i wysoką jakość. Przeprowadza się je na przykład poprzez termowizyjną diagnostykę takich nadwozi. Sprawdza się wówczas, czy pojazd przeznaczony do przewozu szybko psujących się artykułów żywnościowych spełnia określone wymagania termoizolacyjne określone przez przepisy ATP. Czyli czy agregat chłodniczy zapewnia obniżenie temperatury do odpowiedniej wartości i czy utrzymuje ją przez określony czas na wymaganym poziomie. Oczywiście badanie ATP trzeba powtarzać co jakiś czas i wykonywać również po usunięciu usterek spowodowanych awarią.

Więcej informacji na http://coch.pl/badania-atp-frc/

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *